پنجشنبه 10 خرداد 1403 Thursday 30 May 2024 22 ذی‌القعده 1445

ماشین آلات و تجهیزات پیمانکاران

 

این نوع بیمه نامه ، تجهیزات وماشین آلات پیمانکاران (معمولاً متحرک و سنگین) را در طول مدت به کارگیری آنها در اجرای پروژه های عمرانی و صنعتی پوشش می دهد. مدت این بیمه بطور معمول یک ساله می باشد مگر همراه با بیمه نامه مقاطعه کاری و نصب تحت پوشش قرار گرفته باشد که در این صورت مدت برای هر دو بیمه نامه یکسان خواهد بود .

 

موضوع مورد بیمه :

ماشین آلات سنگین راه سازی مانند بلدوزر ، گریدر ، غلطک ، جرثقیل اعم از ثابت و متحرک و … دستگاههای ساکن و متحرک مانند : تجهیزات ساختمانی متحرک ، چه خودکار و چه غیرخودکار ، دستگاه آماده سازی بتن و تسمه های نقاله ، تجهیزات و ماشین آلات تولید نیروی بــرق و هـوای فشرده.

خطرات تحت پوشش C.P.M :
بیمه نامه ماشین آلات پیمانکاران خطرات مستثناء شده را ذکر میکند بدین معنی که کلیه خطراتی که استثناء نشده است تحت پوشش می باشد با توجه به این امر خطرات تحت پوشش عبارتند از :
– صاعقه –  انفجار –  آتش‌سوزی
– زلزله – زلزله دریایی – آتشفشان
– رانش زمین – نشست زمین – لغزش زمین – ریزش کوه یا صخره
– تگرگ – یخ‌زدگی – یخ شناور
– سیل – آب گرفتگی – امواج دریا یا آب
– طوفان – گردباد – تندباد
– غفلت – سهل انگاری – خطای غیرعمد
– دزدی
– باران – برف – بهمن
– خسارت‌های ناشی از کاربرد آب یا سایر اقدامات جهت اطفای حریق
– سقوط – تصادم – واژگونی
– خرابکاری غیر گروهی
– سایر حوادث به جز آنچه صراحتاً در بیمه نامه مستثنی شده است

سرمایه مورد بیمه در بیمه C.P.M :
ارزش ماشین آلات (شامل ارزش جایگزینی نوی مورد بیمه مشابه با احتساب حقوق و عوارض گمرکی، هزینه حمل و هزینه نصب درصورت وجود)

نکات مهم در بیمه C.P.M:
– پوشش بیمه ای CPM تنها پس از نصب و تست عملکرد صحیح ماشین‌آلات آغاز می‌گردد.
– بیمه گذار می‌تواند ماشین‌آلات مورد بیمه را به ارزش واقعی آن (با احتساب عمر کارکرد) بیمه نماید، در آن صورت در صورت وقوع خسارت از قیمت نوی مورد خسارت دیده به نسبت قیمت بیمه شده به قیمت نو بابت استهلاک کم شده و مابقی پس از کسر فرانشیز به بیمه گذار پرداخت خواهد شد.
– اگر بیمه‌گذار اقلام مورد بیمه را به ارزش جایگزینی نو نیز بیمه نماید در صورت بروز خسارت کلی به دلیل اصل غرامت از اصول بیمه، قیمت واقعی مورد بیمه (با احتساب عمر کارکرد) به بیمه‌گذار پرداخت خواهد شد.
– کلیه هزینه های نجات، ایاب و ذهاب به تعمیرگاه، تعویض قطعات و اجرت تعمیرات تحت پوشش این بیمه می‌باشد.
– در صورتی که بیمه‌گذار تمایل به پوشش بیمه‌ای ماشین‌آلات خود در سراسر ایران یا در طی جابجایی از یک کارگاه به کارگاه دیگر را داشته باشد با افزایش حق بیمه و الحاق کلوز مربوطه این موارد میسر خواهد شد.
– بیمه گذار می‌تواند با پرداخت حق بیمه اضافی خسارت وارد به اموال مجاور یا خسارت‌های جانی یا مالی وارد به اشخاص ثالث را نیز تحت پوشش قرار دهد (برای پوشش بیمه ای اموال مجاور و مسئولیت در قبال اشخاص ثالث الحاق کلوز 302 به بیمه نامه ضروری بوده و در هنگام محاسبه حق بیمه سرمایه آن‌ها به سرمایه اصلی بیمه‌نامه افزوده می‌گردد).
– کلیه مناطقی که کارهای مربوط به پروژه در آن انجام می‌گیرد جزء کارگاه محسوب می‌گردد.
– اگر ماشین‌آلات بیمه شده در طول یک سال پوشش بیمه‌ای، در دو یا چند سایت مشخص فعالیت کرده یا مرتباً بین آن‌ها جابجا می‌گردند، بیمه‌گر می‌تواند در ابتدای بیمه‌نامه آدرس تمام سایت‌های مذکور را به عنوان محل مورد بیمه قید نماید.

مدارک لازم برای ارائه نرخ و شرایط در بیمه C.P.M:
– پرسشنامه تکمیل شده با مهر و امضاء بیمه گزار
– لیست ماشین آلات با مشخصات (شامل نوع مدل سازنده سال ساخت ظرفیت شماره سریال تعداد وارزش جایگزینی)
– گزارش بازدید کارشناس بیمه گر

 

شما اینجا هستید: Home انواع بیمه ها بیمه های مهندسی ماشین آلات و تجهیزات پیمانکاران

پرسش و پاسخ

معرفی انواع بیمه نامه

قوانین و مقررات بیمه